Megjelent a Pénzriport legfrissebb tanulmánya, a magyar államadósság keletkezésének részletes, analitikus elemzése. A kutatás eredménye alapján az államadósság gyors növekedését nem a Kádár-rendszer túlfogyasztása, hanem leginkább a jegybank hibás döntései, elsősorban árfolyamveszteségek okozták.
Az elektronikus változat teljes terjedelmében elérhető itt.
A magyar bruttó államadósság 2,1 milliárd dollárról 20,4 milliárd dollárra nőtt 1973 és 1989 között. Az általános narratíva szerint ennek oka a Kádár-rendszer túlfogyasztása és ennek kamatos kamatai.
A tanulmány bemutatja, hogy az adósságnövekedés legfőbb oka az árfolyamveszteség, melynek mértéke közel 10 milliárd dollár volt. A jegybank a lehető legkedvezőtlenebbül választotta meg, hogy milyen devizában adósodjon el az ország:
A közvetlen túlfogyasztás elenyésző volt: az egész időszak alatt nem több, mint 0,5 milliárd dollár. A túlfogyasztás kamataival együtt sem lehetett több mint 4 milliárd dollár. A szerzők szerint elképzelhető, hogy kozmetikázás történt a folyó fizetési mérleg adatokban, és így az egész időszak alatt valójában semmilyen túlfogyasztás nem volt.
„Az eredmények alapján újra kell gondolni mindazt, amit eddig az államadósság keletkezéséről gondoltunk.”- nyilatkozta Szabó Gergely, a kutatás vezetője. „Amikor az árfolyamveszteség nagyságát először számszerűsítettük, alig akartuk elhinni az eredményt, a számításokat újra és újra ellenőriztük.” – közölte Sinka Csaba, a kutatás lektora.
A tanulmány nyomtatott formában 2016 januárjában jelenik meg, viszont az elektronikus változat teljes terjedelmében elérhető.
Az elektronikus változat teljes terjedelmében elérhető itt.
A Pénzriport alternatív pénzügyi honlap. A Pénzriport küldetése: ismeretterjesztés a globális pénzügyi rendszer valódi helyzetéről és természetéről, valamint kilépési stratégiák és alternatívák javasolása.